Normy insuliny a podejrzenie insulinoodporności

Dzień dobry, Zostałam skierowana na badania z powodu podejrzenia insulinoodporności. Niestety do kolejnej wizyty u endokrynologa zostal miesiąc, w związku z czym bardzo proszę o interpretację wyników. Mam 25 lat, ważę 90kg, choruję na PCO. Glukoza na czczo: 5,70 ( norma:3,9 - 5,83) po 60': 8,88 ( norma do 11,1) po 120': 6,63 (norma do 7,80) Insulina na czczo: 15,8 (norma insuliny : 2,6 - 24,9) po 60': 108 po 120': 55,4 Kortyzol: 15,87. Czy wyniki oznaczają, że jest w porządku? A może w chociaż w miarę w porządku? Jak wyglądają normy insuliny, glukozy i kortyzolu? Czy moje wyniki mieszczą się w normie? A może wyniki nie są w normie insuliny i wskazują, że rzeczywiście mam insulinoodporność? Co wówczas? Jak wygląda leczenie? Co powinnam zrobić w pierwszej kolejności? Bardzo proszę o pomoc i zinterpretowanie moich wyników badania. Pozdrawiam

Witam. Poziom glukozy zarówno na czczo jak i po spożyciu glukozy jest prawidłowy. Poziom insuliny - zarówno na czczo jak i po obciążeniu świadczy natomiast o insulinooporności. Konieczna jest redukcja masy ciała i systematyczne podejmowanie wysiłku fizycznego.

z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można uznać, że ma Pani insulinooporność. Jest to jeden z najcząstszych objawów PCO. Z pewnością zostaniePani włączona metformina.