Podejrzenie kręgu przejściowego

Dyskopatia: L4 i L5 -S1zmiany degeneracyjne, obniżenie poziomu tarczy międzykręgowej L4-S1 - zmiany degeneracyjne, zaburzenia uwodnienia. Przepuklina jądra miażdzystego na poziomie L4/5 wypełniająca zachyłek boczny kanału kręgowego, dochodzi do nerwów. Na poziomie L5/S1 wypuklina tarczy międzykręgowej zwężająca kanał korzeniowy nerwu rdzeniowego, dochodzi do nerwu. Podejrzenie kręgu przejściowego. Operacja????
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu świadczą o poważnej chorobie kręgosłupa. Decyzję o ewentualnej operacji warto podjąć w oparciu o rozmowę z neurochirurgiem oraz i to w pierwszej kolejności o fakt występowania dolegliwości bólowych.

Na poziomie L5/S1 wypuklina tarczy międzykręgowej zwężająca kanał korzeniowy nerwu rdzeniowego, dochodzi do nerwu - niestety, ale taki opis wskazuje na duże zaawansowanie przepukliny jądra miażdżystego co może wymagać leczenia operacyjnego (zwężenie kanału nerwowego z uciskiem na nerw). Oczywiście jeśli ta przepuklina związana jest z dużym nasileniem dolegliwości, z ubytkami neurologicznymi na pewno wskazana będzie operacja. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie powinien podjąć neurochirurg.