Podejrzenie obrzęku tłuszczowego rąk i nóg pierwszego stopnia

Witam serdecznie! Podejrzewam u siebie obrzęk tłuszczowy rąk i nóg pierwszego stopnia (ponad 3/4 objawów się potwierdza). Podczas jakich dokładnie badań lekarz może zweryfikować chorobę? Czy osoba chorująca na to może ćwiczyć siłowo ? Jakie sporty może uprawiać, a czego się wystrzegać? Dziękuję za odpowiedz
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Obrzęk ten jest bardzo rzadko diagnozowany, często mylony z pierwotnym obrzękiem limfatycznym lub otyłością. Niewiele jest jak dotąd skutecznych metod leczenia obrzęku lipidowego. Jednakże można skutecznie zapobiegać jego powiększaniu się i groźnym powikłaniom. Poniżej dokonano przeglądu kilku metod najczęściej stosowanych i ich skuteczności.
Restrykcyjne diety powodują utratę masy ciała lecz zwykle jedynie od pasa w górę, co może prowadzić do zwiększenia dysproporcji w budowie ciała, a w konsekwencji do depresji i zaburzonego obrazu siebie. Jednakże właściwe odżywianie jest niezwykle istotne, gdyż nadmierna ilość lub niewłaściwy rodzaj pokarmu zostanie zmagazynowany w postaci tłuszczu związanego z obrzękiem lipidowym. Bo choć górna połowa ciała chudnie łatwiej, to łatwiej tyje dolna!
Ćwiczenia są niezbędne nie tylko w celu spalania tłuszczu ale i poprawienia drenażu limfatycznego. Pozwalają skutecznie zapobiegać powikłaniom żylnym i limfatycznym a także dalszemu tyciu.
Najlepszy jest wodny aerobik lub pływanie. Taki sport wspomaga stawy a opór wody pomaga poprawiać ogólną kondycję, dochodzi do zwiększenia się częstości bicia serca. Ponadto osoba ćwiczy wtedy w pozycji poziomej, co zapobiega wystąpieniu zespołu ortostatycznego. Korzystna jest także jazda na rowerze. Gimnastyka, spacery i lekki jogging mogą być również polecane (choć mogą dodatkowo obciążać już bolące stawy kolanowe). Wszelkie ćwiczenia powinno się wykonywać w odzieży uciskowej.