Podejrzenie procesu nowotworowego tarczycy

Opis badania: Tarczyca położona typowo, o budowie dwupłatowej, o wymiarach w zakresie płata prawego ok. 15,2x15,1x39mm., objętość pp ok. 4,7ml., płata lewego ok. 22,3x26,8x48,5mm., objętość pl. ok. 15,1ml., w sumie objętość gruczołu ok. 19,8ml., przy normie do ok. 18ml. Dolny biegun płata lewego sięga poziomu wcięcia jarzmowego mostka. Tchawica jest nieco modelowana od strony lewej i nieco przemieszczona na stronę prawą. Cieśń o grubości ok. 3mm. miąższ tarczycy o niejednorodnej echostrukturze - płat lewy w całości przebudowany guzkowo, z przestrzeniami płynowymi jako cechami zmian wstecznych. W płacie prawym widoczne są dwa guzki hypoechogenne o śr. ok. 5mm i ok. 4,5mm. Węzły chłonne szyjne niepowiększone. Poza tym badanie TSH 0,348 mU/l. Endokrynolog skierował mnie na operację wycięcia lewego płata tarczycy. Mam pytanie, czy jest to konieczne, czy można to inaczej wyleczyć?

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Lek. Marta Hat

Witam! Aby dokładnie ustalić jakie leczenie będzie dla Pani najbardziej odpowiednie należałoby odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań. Wskazania do zabiegu są określone i należą do nich: podejrzenie procesu nowotworowego, duże wole w objawami ucisku - zwłaszcza jeżeli lokalizacja wola jest zamostkowa, zimne guzki w badaniu scyntygraficznym, brak efektu przy leczeniu zachowawczym. W postępowaniu w pierwszej kolejności należy ocenić aktywność hormonalną tarczycy - podała Pani tylko wynik TSH, bez normy laboratoryjnej, który właściwie może mieścić się z dolnej granicy normy (w zależności od laboratorium); do tego istotna jest wartość wolnych hormonów tarczycy: fT3 i fT4.

Drugim podstawowym badaniem jest USG tarczycy. W przypadku niepokojących,, niejasnych zmian w obrazie USG - do rozważenia jest też biopsja guzków. U Pani najprawdopodobniej decyzja o skierowaniu na zabieg wynika z badania USG, z którym opisywany jest niewielki ucisk na tchawicę. Należy pamiętać, że każdy zabieg jest obciążający i może mieć swoje efekty uboczne, zanim zgłosi się Pani na zabieg warto przedyskutować za i przeciw z endokrynologiem. Pozdrawiam!