Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie szczeliny odbytu

Mam 25 lat. Od kilku miesięcy mam okresowe problemy z odbytem. Czasami pęka mi skóra nad odbytem i rana goi się średnio przez tydzień, a towarzyszy temu uporczywy świąd. Od jakiegoś czasu po wypróżnieniu mam ranki odbytu, jakby wydalany stolec kaleczył mi błonę śluzową. Na papierze pozostają śladowe ilości bladoczerwonej krwi. By rany się zagoiły, stosuję Octenisept, a na świąd maść Prurigo. Obecnie nie mam żadnych zaczerwienień, jedynie ból spowodowany małymi ranami, wypróżniam się regularnie raz dziennie, nigdy nie miałam zaparć, hemoroidów, żadnych guzków. Czy można jakoś skutecznie doprowadzić do zagojenia się tych ran i jakoś im przeciwdziałać?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Opisywane dolegliwości sugerują występowanie szczeliny odbytu, acz prawidłową diagnozę można postawić tylko na podstawie badania fizykalnego. Proponuję Panu udać się do chirurga, ewentualnie proktologa, który po ocenie zaawansowania schorzenia zasugeruje leczenie. Tak jak Pan wspomniał szczeliny odbytu mogą być wynikiem zaparć, ale także mogą powstawać w wyniku przewlekłych biegunek. W początkowym stadium leczenia stosuje się postępowanie zachowawcze, leki znieczulające miejscowo oraz odpowiednią dietę, bogatą w błonnik. Przewlekłe szczeliny odbytu są trudniejsze do leczenia, sporadycznie wymagają także interwencji chirurgicznej. Pozdrawiam

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy