Podejrzenie zachowań ze spektrum autyzmu

witam martwie się czy moje dziecko nie przejawia zachowań ze spektrum autyzmu: napisze co mnie martwi-słąby kontakt wzrokowy,raz na kilka dni kręcenie się w kółko, mało bawi się zabawkami, lubi chodzić po schodach i otwierac szafki. czasami używa mojeje ręki,nie wskazuje palcem intertesujących go przedmiotow., biegunka. plusy:przejawia zainteresowanie innymi, robi kosikosi ,papa ,mowi kilka słów ,naśladuje kilka zwierząt chodż nie zawsze mu sie chce pokazuje kilka czesci ciała

Przede wszystkim nie napisała Pani, w jakim wieku jest dziecko. Zachowania, które dla pewnego wieku mieszczą się jak najbardziej w normie rozwojowej, w przypadku starszych dzieci mogą niepokoić. Z wątpliwościami najlepiej zwrócić się do pediatry, który zna dziecko, a jeśli jego opinia nie jest dla Pani wystarczająca, do psychologa dziecięcego.

Szkoda, że Pani nie napisała w jakim wieku jest Pani dziecko.Kręcenie się w kółko, niska komunikatywność też kontakt wzrokowy należą do objawów ze spektrum autyzmu. Biegunka może być objawem nietolerancji pokarmowej /w tym glutenu i laktozy/, refluksu- wskazane jest przebadanie dziecka pod tym kątem u gastrologa. Rzeczywiście naśladownictwo jest atutem dziecka. Może wystarczy zastosować integrację sensoryczną, by skorygować przepływ impulsów nerwowych w mózgu.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno przez internet odpowiedzieć zwłaszcza, że informacji jest zbyt mało, nie ma wieku dziecka. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w poradni psychologiczno pedagogicznej by specjaliści ocenili poziom rozwoju dziecka.
Pozdrawiam AM

Dzień dobry.
Słaby kontakt wzrokowy, brak gestu wskazywania palcem, używanie ręki mamy jako narzędzia, zachowania stymulacyjne, brak zabawy funkcjonalnej mogą być sygnałem, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Jeśli jest Pani zaniepokojona zachowaniem Dziecka, to warto byłoby gdyby zgłosiła się Pani na konsultację do placówki, która specjalizuje się w diagnozie dzieci ze spektrum autyzmu.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu
http://www.logo-ped.gda.pl