Podniesiona wartość OB

Witam serdecznie. W pierwszych wynikach krwi miałam OB - 60, dodatkowo leukocyty - 10,2, neurofile - 7,10, RDW-CV - 15, reszta wyniku była w normie. Do tego miałam badanie moczu: leukocyty-20-30 i liczne bakterie. Lekarz stwierdził, że mam zapalenie układu moczowego i dostałam antybiotyk, po czym zrobiłam kolejne wyniki i OB spadło mi do 43 i RDW-CV - 15, reszta wyników prawidłowa... Dodaję, że czuję się ogólnie dobrze i nie dolega mi nic (sprawdzałam nawet sprawy ginekologiczne). Skąd ten wysoki poziom OB? To było kontrolne badanie, chciałam sprawdzić poziom TSH, który okazał się w normie 0,68, gdyż podejrzewałam u siebie coś z tarczycą. Teraz dostałam skierowanie na USG tarczycy i jeśli tu lekarz nie znajdzie przyczyny, powiedział, że skieruje mnie do poradni hematologicznej. Proszę podpowiedzieć, jakie badania powinnam zrobić, by znaleźć przyczynę...

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

OB (odczyn Biernackiego) jest niespecyficznym wykładnikiem stanu zapalnego. Na jego podstawie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować konkretnego schorzenia. Z tego powodu wynik OB zawsze należy analizować w połączeniu z innymi wynikami badań oraz z uwzględnieniem aktualnego stanu klinicznego pacjenta. W Pani przypadku wzrost OB prawdopodobnie spowodowany był zakażeniem dróg moczowych. Jego podwyższony poziom w badaniu kontrolnym nie musi świadczyć o innym schorzeniu. Często bowiem zdarza się, że normalizacja OB nastepuje kilka tygodni po ustapieniu stanu zapalnego.W związku z tym zalecałbym powtórzenie badania po 2 tygodniach wraz z oznaczeniem CRP (bardziej czuły marker stanu zapalnego).