Podwiązanie jajowodów po porodzie

witam.jestem 3 tygodnie po porodzie i mysle o podwiazaniu jajnikow. mam juz 3 dzieci i wiecej nie planuje. kiedy mozna wykonac ten zabieg? czy trzeba wykonac jakies badaniea? dodam ze mieszkam w UK i ta metoda jest tutaj legalna.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę pamiętać iż celem chirurgicznej sterylizacji jest zablokowanie jajowodów i dzięki temu uniemożliwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Po operacji jajniki funkcjonują prawidłowo, tzn. uwalniają komórkę jajową, która nie ma jednak możliwości dotarcia do światła macicy. Teoretycznie sterylizacja chirurgiczna powinna dawać kobiecie 100% pewność, że nie zajdzie ona w niechcianą ciążę. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. W Polsce artykuł 156 Kodeksu Karnego nakłada karę od roku do 10 lat więzienia dla osoby wykonującej zabieg podwiązywania jajowodów. Prawo określa go przestępstwem związanym z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, przez pozbawienie człowieka zdolności płodzenia. W Anglii podobno zabieg możne zostać wykonany na życzenie pacjentki.