Podwyższona liczba leukocytów w wydzielinie stercza

Witam. Zrobiłem ostatnio kompleksowe badania (posiewy moczu, nasienia, wydzieliny prostaty, badanie na obecność grzybów, badania na chlamydia, itd.....). Wszystkie badania wyszły jałowe, ale w wydzielinie stercza stwierdzono podwyższoną liczbę leukocytów (>30). Dowiedziałem się, że prawidłowa ilość to <10. Podobno podwyższona liczba leukocytów oznacza stan zapalny? Urolog wykonał wcześniej badanie USG gruczołu, jego wielkość jest prawidłowa i nie stwierdził stanu zapalnego. Czy zdrowi mężczyźni mogą mieć podwyższone leukocyty w wydzielinie prostaty? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marcin Buczek
55 poziom zaufania

Szanowny Panie!

Podwyższony poziom leukocytów może, ale nie musi, świadczyć o zapaleniu, w Pana przypadku prostaty. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek objawów u Pana, pozytywne badania oraz opinię urologa prawdopodobieństwo toczenia się procesu chorobowego jest niewielkie. Nawet jeżeli mamy do czynienia z "bezobjawowym zapaleniem prostaty", to leczenie w tym przypadku jest dyskusyjne - większość lekarzy uważa, że nie należy wdrażać antybiotykoterapii. Jeżeli jednak pojawi u Pana dyskomfort/ból w okolicy kroczowej, bądź inne niepokojące objawy, warto zgłosić się do urologa.

Lekarz w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty