Podwyższone limfocyty u 9-latka

9-letni syn przy każdym badaniu krwi z rozmazem ma podwyższone limfocyty ( waha się to od 59% do 72%) oraz obniżone granulocyty ( waha się to od 22% do 31%), badanie z rozmazem powtarzamy regularnie przynajmniej dwa razy do roku i za każdym razem wychodzą nam odchylenia w rozmazie, czy jest to powód do niepokoju? Dodam, że syn uskarża się na częste bóle głowy i kończyn. Reszta morfologii zazwyczaj w podawanych normach. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Warto zgłosić się do pediatry. Muszę jednak podkreślić, że jeżeli w rozmazie nie występują atypowe komórki prawdopodobnie nie jest to groźne.