Podwyższone wyniki krzywej cukrowej a cukrzyca ciążowa

Witam.
Jestem w 29 tygodniu ciąży. Niedawno prosiłam o interpretacje wyniku badań krwi po spożyciu 50 g glukozy. na czczo 87mg/dl, po spożyciu po godzinie 155 mg/dl - norma poniżej 140. Powtórzyłam badania po 3 tyg. i wynik na czczo 88 mg/dl, po spożyciu 75 g po godzinie 158 ale po dwóch godzinach niewiele się obniżył, bo wyniósł 154 mg/dl, co to oznacza, jakie są konsekwencje. Ponadto wyniki moczu liczne nabł płaskie, krw białe 0-3, krw czerw 0-1, b. liczne bakterie. Co to oznacza?
Chcę nadmienić, iż leczę się na rzs (codziennie 2 mg m****- lek sterydowy w tabl), OB 54, WBC 17,5 a norma do 10 (rośnie co miesiąc). Wizytę mam dopiero 11.05 u ginekologa. Czy powinnam ją przyspieszyć?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podwyższone wartości Pani glikemii mogą być spowodowane przyjmowanym przez Panią lekiem sterydowym. Powinna Pani jednak znaleźć się pod opieką poradni diabetologicznej, gdzie Pani wyniki zostaną poprawnie zinterpretowane, w połączeniu z informacją na temat terapii RZS.

Zwiększona liczba leukocytów (WBC) we krwi wymaga dalszej diagnostyki, aczkolwiek niekoniecznie należy spodziewać się problemu zdrowotnego, ponieważ pewne podwyższenie tego parametru jest w ciąży normalne i akceptowalne (w stopniu indywidualnie zróżnicowanym). Ponadto, przyjmowany przez Panią lek również powoduje zwiększenie liczby leukocytów. OB nie jest  najlepszym badaniem laboratoryjnym w celu diagnostyki stanu zapalnego u ciężarnych (praktycznie zawsze jest podwyższone). Powinna Pani mieć zbadane CRP (białko C-reaktywne). Ze względu na obecność bakterii w moczu, należy wdrożyć antybiotykoterapię - nawet, jeśli nie ma Pani objawów zapalenia dróg moczowych. Proszę omówić tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym- najlepiej, jakby udało się Pani porozmawiać z nim już teraz, nie czekając do terminu planowanej wizyty.

Pozdrawiam serdecznie!