Podwyższony wynik monocytów w morfologii krwi u niemowlaka

Witam! Proszę o interpretację wyników mojej 4-mies. córki: WBC-8.1 tys./ul RBC-4.51 mln/ul HGB-11.8 g/dl HCT-37.2 % MCV-82 MCHC-31.6 g/dl MCH-26.1 pg RDW-13.4 % PLT-472 tys/ul PDW-11.7 MPV-8.0 GRAN-2.8 tys/ul GRAN-33.6% LYMPH-3.8 tys/ul LYMPH-47.7 % MONO-1.5 tys/ul MONO-18.7% Dodam, że krew była pobierana z palca, ok. 2 godz. po spożyciu mleka, a rozmaz to pomiar automatyczny. Badanie zrobiłam na własną rękę, bez wskazań lekarskich. Dziecko od urodzenia nie przechodziło żadnej infekcji, waży ok. 6300g i mierzy 62 cm. Czy na podstawie powyższych wyników powinnam wykonać dodatkowe badania? Nie ukrywam, że przeraził mnie procentowy odsetek monocytów - czym to może być spowodowane?

Lek. Marta Hat

Witam! W pierwszej kolejności należałoby doprecyzować wywiad - czy wykonała Pani badanie morfologii, ponieważ zaniepokoiły Panią jakieś objawy, a jeśli tak to jakie. W drugiej kolejności należałoby powtórzyć badanie - optymalnie pobierając krew z żyły, a także zrobić rozmaz manualny zamiast automatycznego. W rozmazie automatycznym często występują nieścisłości, ponieważ automat rozpoznaje trzy grupy komórek: granulotycy, limfocyty i komórki monocytoidalne. Jeżeli wynik nadal będzie niepokojący, przy czym bardziej należy odnosić do wartości bezwzględnej komórek, a nie do ilości procentowej, należy zwrócić uwagę na występowanie objawów lub nieprawidłowości w badaniu fizykalnym. Liczba monocytów może być zwiększona w przypadku zakażeń bakteryjnych, pierwotniakowych, w infekcji mononukleozą zakaźną, w chorobach krwi, reakcjach zapalnych lub w okresie zdrowienia po przebytych infekcjach. Może się zdarzyć też tak, że podwyższony wynik monocytów nie towarzyszy żadnej chorobie. Pozdrawiam serdecznie!