Pogarsza mi się wzrok - jak mam sobie z tym radzić?

Witam! Jakieś 2 lata temu nad morzem zauważyłem, że zmieniły mi się barwy oczu. Kiedyś miałem całe brązowe, a teraz w okolicach źrenicy mam brązowe, a na zewnątrz zielone. A konkretnie słabo widzę napisy. Bardzo nie chcę nosić okularów ani soczewek, więc bardzo proszę o radę. Mam 14 lat.

Witam!
Zmiana koloru tęczówki obu oczu w tak młodym wieku nie wydaje się być niczym nadzwyczajnym.
Co do pogorszenia ostrości wzroku i problemów z widzeniem, jak przypuszczam dali, to niestety nie ma innego rozwiązania, jak noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Wadę wzroku w tym przypadku krótkowzroczność, trzeba po prostu skorygować albo dalej się męczyć.
Pozdrawiam