Pogorszenie wzroku u 6-latka a możliwość przeprowadzenia operacji

moj 6 letni synek od 2 lat nosi okulary . jego pierwsza wada wzroku to 7+ na oba oczka po pol roku zmiana poniewaz wzrok sie pogorszyl na 8+ . czy jest mozliwosc przeprowadzenia jakiejs operacji zeby te wade usunac albo chociaz zmniejszyc . syn obecnie nosi okulary korekcyjne. mama Mateusza

U Pani syna występuje wysoka nadwzroczność, która wymaga stałej korekcji okularowej lub za pomocą soczewek kontaktowych, co sprzyja leczeniu niedowidzenia, zapobiega zaburzeniom widzenia obuocznego (przestrzennego). Soczewki okularowe powinny być asferyczne, mieć wyższy indeks (czyli powinny być cieńsze), a oprawki najlepiej plastikowe. Dobranie soczewek kontaktowych stwarza możliwość bardziej fizjologicznego widzenia (soczewki kontaktowe w niewielki sposób wpływają na wielkość widzianego obrazu oraz nie ograniczają pola widzenia). Wymaga jednak nauki zakładania i zdejmowania (może to robić również Pani) oraz nawilżania oczu. Ze względu na rozwój oka (do ok. 14rż) i dziecka nie zaleca się wykonywania chirurgii refrakcyjnej (czyli zabiegów laserowych) u dzieci, a także u młodzieży. Trzeba pamiętać, że podczas samego zabiegu bardzo znacznie wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe. Poza tym raczej nie będzie możliwe całkowite zniwelowanie wady. Znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie dobór silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych.