Pogorszenie zdrowia po traumie

Przez 3 ostatnie lata narażona byłam na okres traumy.Trauma ustała i od tego czasu moje zdrowie zaczęło się pogarszać. Dolegliwości żołądkowe,ciągłe biegunki.Zrobiłam bardzo dokładne badania. Żołądek ok. ale zdiagnozowo Hashimoto.Reszta badań w normie.Od 2 miesięcy zaczęłam się"dziwnie czuć".Nic mnie nie boli ale czuję bardzo często mrowienie na języku i podniebieniu,zatykają mi się uszy i budzę się czasami w nocy zlana potem.Nie mogę też na niczym skupić uwagi i mam osłabioną koncentrację.

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
w pierwszej kolejności pojawia się pytanie, jakiego rodzaju trauma to była? Czy przez ten okres była Pani przewlekle wystawiona na działanie czynników stresogennych? Czy mogła mieć Pani jakikolwiek wpływ na ustanie ich oddziaływania na Pani osobę? Czy wraca Pani wspomnieniami do traumatyzujących wydarzeń i jest w związku z tym w ciągłym stanie czuwania? Łączy Pani ustanie traumatyzującej w swoim odczuciu sytuacji z wystąpieniem różnorakich dolegliwości fizycznych. Tutaj pojawiają się kolejne pytania dotyczące potencjalnego związku między nimi. Uważam, że pomocna może się okazać jedynie bezpośrednia rozmowa, która wyjaśni, dlaczego źle się Pani czuje. Przemawiać za tym może również fakt, że tego rodzaju reakcja może obejmować i inne objawy. Zalecam kontakt z psychologiem lub psychiatrą. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.