Pojedyncze guzki Schmorla
Proszę o interpretację wyników MR. - z dn.08.01.2014r Wygładzona lordoza L .Stan po chorobie Scheuermanna -pojedyncze guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów pogranicza Th/l .Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 z towarzyszącymi osteofitami na krawędziach trzonów.Obszary podchrzęstnej przebudowy typu Modic w trzonach kręgów stycznych do zmienionego krążka L5/S1. cdn.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na dość poważną w skutkach chorobę kręgosłupa o typie zwyrodnieniowym. Poszczególne zmiany są wynikiem wytwórczego charakteru choroby. W wyniku szeregu procesów w obrębie kręgosłupa dochodzi do zaburzenia jego architektoniki i prawidłowej budowy. Poprzez nieprawidłowy rozkład sił działających na nasz kręgosłup możemy odczuwać silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Można jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić rozwój choroby poprzez regularne ćwiczenia mające na celu min wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Z tego też powodu polecałbym konsultację z lekarzem rehabilitantem.