Pojedyncze słowa w słowniku 18-miesięcznego dziecka

Witam mój 18mc syn nie potrafi za dużo powiedzieć tzn usiłuje ciągle coś mówić ale niezrozumiale .potrafi mama i tata i wcześniej jeszcze mówił baba .poza tym tylko konika potrafi naśladować a jak coś chce to wyraża to buczeniem i krzykiem .nie wiem czy to normalne . Poza tym jak się mu coś zabronił to bije się rękoma po głowie lub wali głową po podłodze i płacze .proszę o pomoc dodam iż to moje pierwsze dziecko

Psychologia

Z tego co Pani pisze to można przypuszczać, że rozwój mowy przebiega w normie. Jednak polecałabym Pani skontaktować się ze specjalistą tj. psychologiem dziecięcym, aby mogła Pani popracować nad tworzeniem właściwej relacji z synem i nauczyć się właściwych metod wychowawczych w stosunku do małego dziecka.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, zachęcam do kontaktu z logopedą, aby ocenił poziom rozwoju mowy dziecka. Być może przydatne będą także jego wskazówki dotyczące ćwiczeń z dzieckiem. Pozdrawiam M.Prus

Witam,
niestety obecnie sporo dzieci w wieku Pani synka przejawia nieprawidłowy rozwój mowy, ale na szczęście wczesna interwencja logopedyczna pomaga w takich sytuacjach. Proszę znaleźć logopedę, który zajmuje się pracą z małymi dziećmi (wczesna interwencja lub profilaktyka logopedyczna). Logopeda taki przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący ciąży, okresu okołoporodowego, wczesnego przebiegu funkcji ssanie, oceni oddychania, rozwój i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego na tle ogólnego rozwoju psychoruchowego. Czasami zahamowanie rozwoju mowy u dzieci wynika ze złych nawyków pielęgnacyjnych i można dziecku łatwo i szybko pomóc. Niestety opisywanego przez Panią poziomu rozwoju mowy nie można nazwać normą i naprawdę nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty logopedy.
Pozdrawiam
Olimpia Brzozowska