Polip w okolicy wpustu żołądka w wyniku gastroskopii

WYNIK POBRANEGO WYCINKA POLIPA. Witam . Podczas gastroskopii wykryto u mnie polipa w okolicy wpustu żołądka,pobrano wycinki do badania a o to rozpoznania: Zmiana złożona,4mm,o typie polipa hiperplastycznego i gruczolaka cewkowego z dysplazją małego stopnia obejmującą szczyt polipa,usunięta doszczętnie. Chciałabym prosić o pomoc w rozszyfrowaniu tego. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Polip hyperplastyczny to zwykły, nadmierny przerost śluzówki jelita grubego. To zmiana powstała na skutek ogniskowego stanu zapalnego, nie jest zmianą nowotworową, nie wymaga dalszego leczenia i obserwacji.

Gruczolak to nowotwór łagodny, szerzący się tylko przez rozrost miejscowy. Wymaga okresowej obserwacji jeśli został całkowicie wycięty. Myślę, że badanie kontrolne może Pan wykonać między 2-3 latami od ostatniej gastroskopii. Zmiany tego typu rosną bardzo wolno i osiągają wielkość 2,3 krotną od wartości początkowej zwykle po 5 latach.