Polypi hyperplastici w dnie żołądka

polypi hyperplastici w dnie żołóądka-proszę o odpowiedż czego mogę się spodziewać. Dziękuję bardzo za pomoc.

Magdalena Mroczek

Jest to najczęstszy rodzaj polipów występujący w żołądku. Polip hiperplastyczny powstaje w wyniku niekontrolowanej,regeneracji nabłonka, do której stymuluje przewlekły stan zapalny błony śluzowej tj .przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, niedokrwistość złośliwa oraz choroba wrzodowa żołądka. Polipy uszypułowane lub o średnicy ponad 2 cm należy usunąć, bo istnieje istotne ryzyko zezłośliwienia. Przy innych polipach należy zrobić test na H.pylori, jeśli jest dodatni eradykować bakterie. Zmiany powinny wówczas ulec regresji.

Lek. Paweł Baljon

Postępowanie powinno być zależne od stanu klinicznego pacjenta, a także wyglądu morfotycznego samej zmiany w gastroskopii. Wynik histopatologiczny bez cech nowotworu - bardzo dobrze. Nie wiem jaki jest dokładny opis gastroskopii???