Polypus glandularis tubulopapillaris w kolonoskopii

Po kolonoskopii (kobieta, lat 56) diagnoza brzmi: polypus glandularis tubulopapillaris. Jak powiedział lekarz guz nie był łagodny...! Ponadto z wypisu: guz mały, przysadzisty usunięty w całości kleszczykami. Jakie dalsze leczenie? Jakie dalsze rokowanie? Jaka jest praktyka w takich diagnozach? (Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym typie polipa!)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Po polsku oznacza to: polipa gruczołowego cewkowo- brodawkowatego.
Jest to zmiana nowotworowa o łagodnej strukturze wywodząca się z gruczołów cewkowych jelita grubego. Ponieważ była taka możliwość by zmianę usunąć w całości w trakcie kolonoskopii zdecydowano się na to. Wymagana obecnie jest obserwacja zmiany czyli za rok badanie kolonoskopowe.