Polypus hyperplasticus w wycinku badania żołądka

wycinek kolica zoladka wynik badania to polypus hyperplasticus [72040] 2 wyc,0,2 cm co to jest

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Polipy hyperplastyczne są najczęściej stwierdzanymi zmianami polipowatymi w żołądku, najczęściej towarzyszą przewlekłemu zapaleniu żołądka, zapaleniu związanemu z infekcją Helicobacter pylori i zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wykazano , że leczenie infekcji Helicobacter pylori powoduje zmniejszanie się polipów hyperplastycznych. Polipy hyperplastyczne mogą być znajdowane w całym żołądku, mogą być pojedyncze lub mnogie, wielkości od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Nie ma jednomyślności co do usuwania polipów hyperplastycznych i do nadzoru.