Pomiary wagi i wzrostu a niedowaga u 12-latki

Moja córka ma 12 lat. Ostatnio ją mierzyłam i ważyłam. Mierzy 147, a waży 31. Czy ma niedowagę?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, do dokładnego określenia w jakim zakresie znajduje się Pani córka potrzebny jest dokładny wiek (lata i miesiące np. 12 lat i 3 miesiące). Według siatek centylowych, którymi oblicza się normy dla wieku waga jest niska (pomiędzy 3 a 10 centylem ale na jego dolnej granicy). Natomiast wzrost jest między 10 a 25 centylem. Powodem do zmartwienia jest natomiast różnica w dwóch zakresach (np. gdy waga pomiędzy 3 a 10 a wzrost pomiędzy 25 a 50). Pozdrawiam.

Milena Lubowicz

Wskaźnik BMI znajduje się u Pani córki na granicy 3 centyla, poniżej którego rozpoznajemy niedowagę. Myślę, że nie ma jeszcze powodu do wielkiego niepokoju, ale warto by było, żeby dziecko przytyło kilka kilogramów. Myślę, że warto porozmawiać z pediatra, który oceni jak wcześniej dziecko kształtowało się w siatkach centylowych, bo ważne jest czy ten spadek jest nagły, czy po prostu zawsze była to drobna dziewczynka.
Pozdrawiam