Pominięcie jednego kanału w leczeniu kanałowym zęba

Obrzęk wczesznie był i brałam antybiotyk cilimadyne 600 dlatego że nie dawno skończyłam leczyć szóstkę góra i też był kłopty z zębem ponieważ ząb miła nie typową budowę antomiczna i był trudny dostęp do kanałów z czego tylko 3 kanały są zrobione a czwarty nie i ostanio dentysta powiedział że by się nie zdziwi£ jak z ta siódemko podobnie bęndzie mam pytanie jakie mogą byc konsekwencje z ta siódemką i czy op£aca się siódemkę leczyć

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno jest określić co będzie jeżeli podejmie się leczenie kolejnego zęba. Można wykonać wcześniej zdjęcie pantomograficzne zębów aby ocenić ewentualne ryzyko.

Każdy ząb opłaca się leczyć. To nie podlega dyskusji. No chyba, że jest tak zniszczony przez próchnicę, że nadaje się tylko do usunięcia. Ale skoro ktoś chce go leczyć kanałowo to wnioskuję, że do ekstrakcji się jeszcze nie kwalifikuje. Fakt, że w w górnej szóstce i siódemce są 4 kanały to nie jest jakaś anomalia anatomiczna tylko dość często występująca prawidłowość. Nie wiem jak wyglądało wcześniejsze leczenie więc ciężko mi się wypowiadać odnośnie trudności jakie napotkał lekarz leczący ten ząb. Natomiast pominięcie jednego kanału może zniweczyć cały trud leczenia. Napisałem może bo nie zawsze tak się dzieje. Czasami dość wąskie kanały ulegają obliteracji i nie powodują żadnych negatywnych konsekwencji, ale może się zdarzyć tak, że dojdzie do powstania zmian zapalnych w okolicy wierzchołka tego korzenia gdzie znajduje się ten nie przeleczony kanał i trzeba będzie wykonać powtórne leczenie kanałowe.

Prawidłowe leczenie endodontyczne polega na dokładnym opracowaniu i wypełnieniu wszystkich kanałów korzeniowych. Pominięcie jednego może skutkować powikłaniami zapalnymi i w przyszłości ekstrakcja zęba. W przypadku trudności anatomicznych- dodatkowy kanał, mocne zakrzywienie itp leczenie standardowe może być nueskuteczne. Należałoby więc opracować kanały przy użyciu mikroskopu z wypełnieniem płynna gutaperką. Jest to leczenie droższe ale zwiększa szanse na powodzenie. Pozdrawiam serdecznie