Pominięcie ostatniej tabletki antykoncepcyjnej

Biorę tabletki Qlaira od roku. W minioną niedzielę nie wzięłam 24, ostatniej żółtej tabletki. Nie miałam następnego blistra by go rozpocząć. Dnia 25 i 26 przyjęłam tabletki czerwone. W środę i czwartek - tj. 27 i 28 dnia - krwawienie nie wystąpiło. Współżyłam wieczorem, w ten wtorek - 26 dnia, po zażyciu czerwonej tabletki. Wcześniej przez cały miesiąc - nie. Dodatkowo w tę środę, tj. 27 dnia przyjęłam antybiotyk, pierwszą z 3 tabletek. Nie wiem co mam dalej robić. Nic - tj. czekać 2 tygodnie i zrobić test ciążowy, czy też dziś - bo akurat wypada zacząć - rozpocząć nowy blister i zrobić test za 2 tygodnie?

Lek. Marta Hat

Witam! Przy pominięciu tabletki numer 24 należałoby rozpocząć nowy blister oraz zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez kolejne 9 dni. W przeciwnym wypadku ryzyko ciąży istnieje. Antybiotyk, który Pani zażyła najprawdopodobniej jest z grupy makrolidów i nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. W przypadku podejrzenia co do istnienia ciąży nie należy rozpoczynać kolejnego opakowania, należy skonsultować się z ginekologiem oraz wykonać test ciążowy z moczu po około dwóch tygodniach od stosunku lub pomiar beta HCG z krwi po około 7-10 dniach. Pozdrawiam serdecznie!