Pominięcie tabletek antykoncepcyjnych w trzecim tygodniu zażywania

Zapomniałam zażyć 3 tabletek yasmin. W sobotę, niedzielę i poniedziałek. Natomiast w środę kończyłam opakowanie. Niestety w sobotę, w którą nie wzięłam tabletki uprawiałam seks i dopiero wieczorem zorientowałam się, że nie mam ze sobą tabletek. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Mogła Pani uniknąć zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę, przez rozpoczęcie nowego opakowania na początku tygodnia. Wtedy te trzy dni weszłyby w skład przerwy siedmiodniowej i ochrona nie byłaby zachwiana. Obecnie, a piszę to w niedzielę, jest już zbyt późno na takie rozwiązanie, ponieważ minęło więcej niż siedem dni. Pomimo tego szansa, że zajdzie Pani w ciążę w wyniku stosunku z soboty jest pomijanie niska. Do owulacji nie powinno dojść w ciągu tygodnia od tamtej soboty, a do tego czasu plemniki utracą zdolność zapłodnienia. Jeśli nie współżyła Pani w ciągu ostatniego tygodnia ponownie, to nie powinna zajść w ciążę. Przy rozpoczęciu kolejnego opakowania proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień zażywania tabletek lub powstrzymać się od współżycia - stosunek w tym okresie może doprowadzić bowiem do zapłodnienia. Po tygodniu tabletki z powrotem przejmą kontrolę nad Pani organizmem i będzie Pani "zabezpieczona". Pozdrawiam serdecznie!