Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej Kontraept w trzecim tygodniu stosowania

Biore drugie opakowanie środkó antykoncepcyjnych ' Kontracept ' jestem w 3 tygodniu brania tabletek i w sobote zapomniałam tabletki , zauważyłam to w poniedziałek i wziełam dwie , w niedziele tabletka była normalnie przyjęta , we wtorek kończy mi sie opakowanie , czy mam robić 7 dniową przerwe , czy nie powinnam jej robic i odrazu zacząc trzecie opakowanie ?

Aleksander Ropielewski

Odpowiedź na Pan pytanie z charakterystyki produktu leczniczego Kontracept.

Pominięcie tabletki w 3. tygodniu
Ryzyko zmniejszenia skuteczności działania antykoncepcyjnego zwiększa się, z powodu zbliżającej
się przerwy w przyjmowaniu tabletek. Zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej można jednak
zapobiec poprzez odpowiednie dawkowanie tabletek. Jeżeli wybierze się jedno z niżej opisanych
zaleceń nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych metod antykoncepcyjnych, pod
warunkiem, że przez 7 dni poprzedzających pominięcie tabletki, preparat był przyjmowany
prawidłowo. Jeśli natomiast w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki preparat nie był przyjmowany
prawidłowo należy zastosować się do zalecenia nr 1 oraz stosować przez okres 7 dni metody
barierowe antykoncepcji np. prezerwatywa.
1. Pominiętą tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe nawet, jeśli oznacza to przyjęcie
dwóch tabletek jednocześnie. Od tego momentu należy przyjmować pozostałe tabletki o zwykłej porze. Po przyjęciu ostatniej tabletki z bieżącego opakowania należy rozpocząć natychmiast
kolejne opakowanie, nie robiąc przerwy w przyjmowaniu tabletek. Najprawdopodobniej nie
wystąpi krwawienie z odstawienia aż do czasu ukończenia kolejnego opakowania. Może natomiast
wystąpić plamienie lub krwawienie z odstawienia w trakcie przyjmowania tabletek.
2. Można także przerwać przyjmowanie tabletek z obecnego opakowania. W takim przypadku, należy
zrobić przerwę na okres 7 dni (włącznie z dniami pominięcia tabletek), a następnie rozpocząć
przyjmowanie tabletek z nowego opakowania.
Jeśli po pominięciu tabletki, w pierwszym prawidłowym okresie przerwy w przyjmowaniu tabletek,
nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wziąć pod uwagę możliwość ciąży.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Warto pominąć przerwę w tym momencie.