Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w drugim tygodniu cyklu

Witam. Dziś zorientowałam się, że nie zażyłam tabletki. Po dokładnym przypomnieniu sobie doszłam do wniosku, że było to kilka dni temu - w drugim tygodniu cyklu. Zapomnianej tabletki jeszcze nie przyjęłam. Czy mam ją przyjąć teraz - kilka dni później? Czy całkiem ją pominąć, czy zażywać jeden dzień dłużej? Co z ciążą? Uprawialiśmy seks zarówno przed i po pominięciu tabletki.Czy używać teraz dodatkowego zabezpieczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pominięcie tabletki w akurat drugim tygodniu niesie ze sobą najmniejsze (w stosunku do pominięcia w pozostałych tygodniach) ryzyko zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej. Nie mniej jednak takowe ryzyko występuje. Zwykle poleca się stosowanie dodatkowej ochrony pod postacią np. prezerwatywy.