Pominięcie tabletki w ostatnim tygodniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, proszę o pomoc, gdyż zdarzyło mi się to pierwszy raz i nie wiem co robić, a tabletki biorę 3 lata. Pominęłam 16. tabletkę, wzięłam ją dopiero po 24 godzinach razem z następną. Chciałabym dokończyć to opakowanie i mimo zaleceń połączenia kolejnego opakowania, chciałabym zrobić 7-dniową przerwę na okres (jeżeli połączyłabym opakowanie, okres wypadłby mi na wyjazd, czego oczywiście nie chcę). Czy jeżeli teraz dokończę opakowanie i zrobię 7 dni przerwy dostanę okres podczas tej przerwy? I będę mogła normalnie po 7 dniach wziąć kolejne opakowanie? (Zaznaczam, że mogę dodatkowo się zabezpieczać, chodzi tylko o to, że nie chcę łączyć opakowań by nie mieć okresu na wyjazd.) Czy jest możliwość, że będę w ciąży przez pominięcie tej tabletki i nie połączenia opakowań?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Tabletka zapomniana w pierwszym i ostatnim tygodniu blistra jest teoretycznie najbardziej "niebezpieczna", gdyż dany dzień bez hormonów nakłada się na okres przerwy. Dlatego zaleca się nierobienie przerwy, tak by odsunąć w czasie ten dzień od owych siedmiu dni bez tabletek. Wszystko zależy od tego kiedy Pani ostatnio współżyła i jakie ma nastawienie do ryzyka zajścia w ciążę. Jeśli w ostatnim czasie Pani współżyła, to zrobienie przerwy może teoretycznie doprowadzić do wystąpienia owulacji i zapłodnienia, choć ryzyko jest stosunkowo niskie. Jeśli jednak nie dopuszcza Pani ciąży do wiadomości i współżyje obecnie bez zabezpieczenia, to proszę nie robić tej przerwy. Może też Pani przedłużyć branie tabletek o np. dodatkowe siedem z kolejnego opakowania i w ten sposób zrobić przerwę w dłuższym niż siedem dni odstępie od zapomnianej tabletki. W ten sposób będzie Pani zabezpieczona w 100% i uniknie krwawienia w czasie wyjazdu. Jeśli jednak zrobi Pani przerwę, to proszę się dodatkowo zabezpieczać aż do momentu wybrania siedmiu tabletek z kolejnego opakowania. Pozdrawiam serdecznie!