Pominięta pierwsza tabletka w drugim tygodniu

Witam, mam pytanie. Zapomniałam przyjąć tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym dniu drugiego tygodnia (sobota wieczór). Wzięłam ją dopiero po 18h (niedziela południe) i dalej przyjmowałam już normalnie. W sobotę rano (dzień, w którym zapomniałam tabletki) odbyłam stosunek. Czy ochrona została zmniejszona i jest jakieś ryzyko?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W przypadku spóźnienia tabletki o więcej niż 12 godzin w drugim tygodniu ich przyjmowania obniżenie ochrony antykoncepcyjnej jest stosunkowo najmniejsze. Jeśli w dalszym ciągu prawidłowo przyjmowała Pani tabletki, to praktycznie była Pani chroniona tak, jak zwykle. Nie ma więc większej szansy na zajście w ciążę. Dla pewności jednak proszę wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Kluczowa jest tu reguła siedmiu dni. Tabletki powinny "przejąć kontrolę" po siedmiu dniach ich regularnego zażywania na co najmniej kolejne siedem dni. Wykorzystujemy ten fakt robiąc siedmiodniową przerwę, w trakcie której ochrona jest zachowana. Teoretycznie można by robić tą przerwę co tydzień, zachowując ochronę, nie byłoby to jednak wskazane z przyczyn zdrowotnych. Z punktu widzenia niechcianej ciąży niebezpieczne jest zapomnienie tabletki w pierwszym i ostatnim tygodniu ich przyjmowaniu, kiedy to dzień bez tabletki "nakłada się" na dni przerwy i w efekcie tabletki "nie zdążą" przejąć pełni kontroli nad organizmem lub przerwa się efektywnie wydłuży do więcej niż siedmiu dni i możliwa staje się już owulacja. Pozdrawiam serdecznie!