Pominięta tabletka antykoncepcyjna w drugim tygodniu

Witam, mam pytanie odnośnie pominiętej tabletki antykoncepcyjnej (biorę Novynette, cykl rozpoczynam w poniedziałek). Zdarzyło mi się pominąć tabletkę z drugiego tygodnia. Regularnie biorę pigułkę o godzinie 21.00. W poniedziałek przyjęłam normalnie, natomiast zapomniałam przyjąć wtorkową tabletkę - wzięłam ją w środę o 22.00, a środową 3 godziny później (nie połapałam się, że nie wzięłam wtorkowej, tabletki są z importu, straszny galimatias z dniami...). Od czwartku do teraz cały czas biorę regularnie. Stosunek nastąpił niestety we wtorek. Zgodnie z ulotką, jeżeli przez 7 dni wstecz brałam tabletki regularnie, ochrona antykoncepcyjna nie powinna być zmniejszona i nie powinnam zajść w ciążę. Czy są jakieś szanse, że system mógł zawieść? Czy jeżeli wykonam dzisiaj test ciążowy to da miarodajny wynik? Serdecznie pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanej sytuacji ochrona antykoncepcyjna nie powinna zostać poważnie zachwiana. Może Pani nie robić przerwy przed następnym opakowaniem i rozpocząć je bezpośrednio po skończeniu bieżącego, dla dalszej minimalizacji ryzyka zajścia w ciążę. Tak jak Pani pisze - od początku opakowania minęło więcej niż siedem dni i raczej nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Proszę jednak pamiętać, że przy antykoncepcji hormonalnej owulacja może się zdarzyć, nawet jeśli jest stosowana w idealny sposób, choć szansa nie jest wysoka. Nieregularności w przyjmowaniu tabletek zapewne tą szansę nieco zwiększają. Test ciążowy może dać wiarygodny wynik najwcześniej w dwa tygodnie od owulacji. Ponieważ nie sposób przewidzieć kiedy mogła wystąpić ewentualna owulacja trudno też rekomendować konkretną datę wykonania testu. Myślę, że najwcześniej może go Pani wykonać w trzy tygodnie od dnia, w którym nie wzięła Pani tabletki. Pozdrawiam serdecznie!