Pomoc 13-latce zamkniętej w sobie

Mam 13-letnią siostrę. Nasza mama zmarła, gdy miała 3 lata. Tata był zamknięty w sobie i wybuchowy. Starsza siostra wyjechała na studia. Praktycznie to ja ją wychowałam. Są z nią problemy, nie słucha nikogo z rodziny, nie ma szacunku do żadnego z nas. Nie uczy się, ma słabe oceny, ciągle ogląda programy typu Ukryta prawda, cały czas używa laptopa i komórki. W domu musi spędzać czas sama, nie umiemy do niej dotrzeć, nie wiemy jak z nią rozmawiać. Co robić?

Witam serdecznie,

Pisze Pani o problemach z młodsza siostra, którą musiała Pani sama wychowywać. Nie ma między Wami dużej różnicy wieku, wiec musiało to być dla Pani bardzo trudne. Wspomina Pani o niepokojących zachowaniach siostry, które dotyczą nadmiernego używania telefonu, laptopa i oglądania telewizji. Ponadto jest zamknięta w sobie i nie chce z nikim rozmawiać.
Siostra nie przepracowała żałoby po mamie, bo nie miała na to okazji. Jest na tyle młoda, że teraz również może być jej ciężko. Jako 3 letnie dziecko pewnie nie do końca wiedziała co się stało. Takie zachowania niestety się pojawiają... najważniejsze jest wsparcie bliskich, ale rozumiem, ze jest to kłopotliwe biorąc pod uwagę nie dopuszczanie do siebie innych ludzi przez dziewczynkę.
Rozsądnie byłoby zabrać siostrę do dobrego psychologa, który pomoże jej pewne rzeczy lepiej rozumieć i popracować z nią nad poprawą funkcjonowania.

Pozdrawiam,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA