Pomoc dorosłemu synowi cierpiącemu na depresję

Prosze o pomoc-moj syn 39 l mgr ekonomi kawaler jest chory depresja ma tego swiadomosc.Pracujac w Dublinie 2 l prywatnie chodzil na psychoterapie wynik slabiutki.Obecnie zwolnil sie z pracy i wrocil do Warszawy bo tam ma swoje mieszkanie nie pracuje.Mieszkamy od niego 250km trudno cokolwiek kontrolowac urwal z nami kontakt tel.sms,na meil tylko jakies zyczenia swiat,imienin.i to wszystko.Nie chce isc do lekarza o lekach niema mowy, jak do niego dotrzec.Szukam ratunku prosze o pomoc bede wdziecz

Dzień dobry,

Najlepiej, gdyby syn udał się na wizytę do lekarza psychiatry, który po 1) zdiagnozuje dolegliwości, a po 2) będzie w stanie zaproponować stosowne leczenie (farmakoterapia i/lub psychoterapia).
Inna możliwość, udanie się bezpośrednio do psychoterapeuty. W internecie można znaleźć listę certyfikowanych Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Witam,

W tej sytuacji zalecałabym pomoc psychoterapeutyczną. Widzę, że pisze Pan o tym, że wcześniejsze spotkania przyniosły słaby efekt, ale czasem jest to kwestia osoby i podejścia psychoterapeutycznego.
Ponieważ syn jest dorosły, to co możecie dla niego zrobić to podkreślać jak jest dla Was ważny i jak chcecie aby był w końcu szczęśliwy w życiu.
Paradoksalnie to co może nie sprzyjać zmianie to próba kontroli jego zdrowia.
Myślę, że warto byłoby odwiedzić syna i próbować rozmawiać z nim aby zrozumieć co powoduje w nim tak depresyjne nastawienie. Namawiać go przy tym na pójście do specjalisty, tak aby nie był z problemem sam.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska