Pomoc niepełnoletniej osobie z walką z bulimią

Moja młodsza koleżanka (16 lat) zmaga się z bulimią.. Wiem, że jest to dla niej bardzo ciężkie i chce się leczyć. Jednak problem polega na tym, że jej rodzina wyśmiewa to.. Skoro nie jest pełnoletnia, czy są jakieś placówki które nie wymagają zgody rodziców? Czy są jakieś inne sposoby leczenia, coś co może zrobić sama/z pomocą jakiejkolwiek osoby.. ?Bardzo chce jej pomóc, a na specjalistyczne leczenie musiałaby czekać aż dwa lata. Nie mogę na to pozwolić. Proszę o pomoc

Dzień dobry,

Rodzina może bagatelizować problem, ale POMIMO TO może wyrazić zgodę na podjęcie leczenia. A nie wynika z Pani postu, żeby rodzice kategorycznie zabraniali leczyć się córce. Do momentu nieukończenia 18 lat, placówki będą wymagać zgody opiekunów prawnych (rodziców) na leczenie.

Szanowna Pani,

niestety w tym wieku to rodzice decydują o leczeniu dziecka. Co jednak może Pani zrobić to:

a)skłonić koleżankę do rozmowy z pedagogiem/psychologiem szkolnym by to on skontaktował się z rodzicami i wyjaśnił im powagę sytuacji, jak i w pełni zbadał jak to wygląda,
b)poczytać nt. zaburzeń odżywiania i wraz z koleżanką porozmawiać poważnie z rodzicami o swoich obawach co do wpływu wymiotowania (rozumiem, że koleżanka wymiotuje, a nie kompulsywnie ćwiczy?) na zdrowie i życie dziewczynki,
c)przy skrajnym braku reakcji ze strony rodziców i szkoły oraz Pani pewności, że sytuacja wygląda tak, jak ją przedstawia koleżanka, może Pani m.in. złożyć do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny, wówczas zgłosi się do nich kurator. Polecam to jednak jako naprawdę ostateczne rozwiązanie.

Może koleżanka ma w rodzinie kogoś bliskiego, ciocię/wujka, którzy mogliby mediować w jej sprawie zamiast Pani, pedagoga czy kuratora?

Zajmujemy się zaburzeniami odżywiania oraz pomocą, także online. W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org