Pomoc osobie o osobowości skrupulatnej

Czy można pomóc osobie o osobowości skrupulatnej? Czy taka osoba może pozbyć się tych zaburzeń i być znów normalną osobą?

Witam. Czy chodzi o skłonność do perfekcji? Mam za mało informacji. Jednak na pewno warto pracować nad opanowaniem przeszkadzającej reakcji pod okiem specjalisty psychoterapeuty. Pozdrawiam

Dzień dobry.

Jak rozumiem, pisząc o osobowości skrupulatnej, miała Pani na myśli osobowość anankastyczną (albo inaczej - obsesyjno-kompulsywną). Odpowiadając na pytanie - można pozbyć się zaburzeń bądź je przynajmniej osłabić. Zwykle dzieje się to przy pomocy psychoterapii. Jeżeli cierpi Pani na tego rodzaju zaburzenie, zachęcam do skorzystania z niej - wydaje się, że najlepszym "rodzajem" terapii w tym wypadku będzie terapia w nurcie psychodynamicznym.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Cechy osobowości sumiennej ma bardzo wielu ludzi. Często są to cechy bardzo dobre, przydatne w życiu, a wręcz niezbędne np. do wykonywania różnego rodzaju prac.
Jest jednak możliwe, że "typ osobowości" zamienia się w zaburzenia osobowości lub np. nerwicę natręctw, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne itp. W takiej sytuacji należy osobiście zgłosić się do psychologa-psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Witam,
praca nad sobą pod okiem psychoterapeuty prowadzi do różnych zmian w sposobie myślenia, przeżywania, a co za tym idzie zachowania. W związku z tym to, co w życiu przeszkadza staje się bardziej zrozumiałe i mniej męczące.Również skrupulanctwo, jeśli przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu - jest tematem do psychoterapii. Zachęcam do jej podjęcia.
Pozdrawiam serdecznie