Pomocy! Mam nieregularną miesiączkę

Mam prawie 17 lat, od ok. 3-4 lat miesiączkuję. Moje miesiączki są nieregularne.
Od dawna mam nagłe bardzo obfite upławy o kolorze białym nie mają określonego zapachu , zostawiają po sobie żółte ślady, konsystencje mają zbliżoną do białka z jajka.
Czuję się niekomfortowo, ponieważ codziennie muszę nosić wkładki, bo codziennie mam te upławy. Nie uprawiam seksu, jestem dziewicą. Czy jestem na coś chora?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Białawy śluz jest normalnym zjawiskiem, zwłaszcza w drugiej fazie cyklu (po owulacji, przed miesiączką). Jeśli jednak jest go tak dużo, że konieczne jest noszenie wkładki, to być może masz infekcję dróg rodnych. Najczęstszym patogenem wywołującym zakażenia w tych okolicach jest grzyb- Candida albicans. Upławom towarzyszy jednak wtedy zazwyczaj świąd warg sromowych i w przedsionku pochwy oraz białe grudki w wydzielinie. Do zakażenia nie jest konieczny kontakt seksualny. Przyczyną jest zwykle nieprawidłowa higiena (np. zbyt intensywne podmywanie się, noszenie nieprzewiewnej, ciasnej bielizny) i wahania hormonalne- dochodzi wtedy do namnożenia się grzyba, który w normalnych warunkach znajduje się w pochwie, ale w niewielkich ilościach.
Możliwe jednak, że obfite upławy są w Twoim przypadku fizjologiczne (nie są objawem żadnego schorzenia). Rozstrzygnąć będzie to mógł jedynie lekarz ginekolog w gabinecie, po zebraniu dokładnego wywiadu i częściowym przynajmniej zbadaniu.
Pozdrawiam serdecznie!