Pomyłka bety?

Mam regularne cykle - 29/30 dni, ale ostatni okres miałam 13 października, czyli 92 dni temu. Współżyłam z zabezpieczeniem (prezerwatywa) 31 października - 62 dni temu. Spodziewałam się okresu kolo 10 listopada, więc jak nie przyszedł, 16 listopada zrobiłam test z apteki z porannego moczu. Negatywny, ale okresu nadal brak, więc 23 listopada zrobiłam betę z krwi, to byłby ok. 3 tydzień od stosunku, więc beta powinna wykazać ciąże, ale wynik >1 czyli negatywny. Okres dalej nie przyszedł, więc pomyślałam, że może jakaś pomyłka w laboratorium i powtórzyłam badanie 3 grudnia, znowu >1 czyli negatywny. Jedyny objaw to wyjątkowo niskie położenie szyjki macicy, żadnych nudności, zawrotów głowy. Jednak wczoraj, sprawdzając położenie szyjki macicy, tuż nad nią wyczułam coś w rodzaju guzka, kuleczki, między szyjką a macicą, i przesuwało się, gdy uciskałam podbrzusze.

Co to mogło być, bo chyba niemożliwe żeby tak wyczuć zarodek? Jakiś guz w macicy? Czy jest jakaś szansa, że beta mogła się pomylić i to dwa razy po tak długim czasie? Czy te dwie bety wykluczają ciążę, czy jednak jest możliwy jakiś wyjątek od 100% pewności bety, jeśli wykonana była ponad miesiąc po stosunku?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie podanych wyników nie ma podstaw sądzić by ciąża była prawdopodobną przyczyną opóźnienia miesiączki - testy z krwi są wiarygodne, zwłaszcza po podwójnym badaniu i w dużym odstępie od możliwej daty koncepcji.

Jeżeli chodzi o "kuleczkę" którą Pani wyczuwa - bez badania nie można stwierdzić, co to jest - na pewno nie jest to zarodek - nie jest możliwe by był w ten sposób wyczuwalny, może być to np. polip, który był wcześniej niewyczuwalny.

Biorąc pod uwagę całą sytuację, proponuję wizytę u ginekologa, który będzie mógł Panią osobiście zbadać i określić, co Pani wyczuwa oraz poszuka innej przyczyny braku miesiączki. Ewentualnie zaproponuje dalszą diagnostykę np. wewnątrzpochwowe badanie usg.

Tutaj
znajdzie pani artykuł o objawach w ciąży.