Pończochy uciskowe po zabiegu skleroterapii

Jestem po zabiegu skleroterapii wykonanej jesienia zeszlego roku ( to druga skleroterapia w ciagu 3 lat. Dopler wykazal poprawe. Zbliza sie lato i bywa naprawde goraco. Czy naprawde powinnam nosic non stop ponczochy uciskowe? Jakiego stopnia ? Nie moge nosic latem podkolanowek uciskowych ze wzgledu na umiejscowienie zylakow. Prosze o porade.

O rodzaju i długości stosowania kompresjoterapii decyduje lekarz, który wykonał Pani skleroterapii. Standardowo przy leczeniu niewielkich wenulektazji wystaczy 2 tygodnie noszenia wyrobów uciskowych, przy większych miesiąc, natomiast jeśli leczone były rozległe żylaki, naprawdę powinna Pani udać się na wizytę kontrolną i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Witam
Najlepiej jeżeli skonsultuje to Pani z lekarzem wykonującym zabieg. Jeżeli nie ma większej niewydolności żylnej, może Pani nosić cieńsze profilaktyczne wyroby. Jednak powinien zdecydować o tym lekarz prowadzący.

Witam serdecznie, ważne jest stosowanie kompresjoterapii II stopnia przez miesiąc po zabiegu - w celu zwiększenia jego skuteczności, a dalej kompresjoterapii I' w codziennym funkcjonowaniu. Krókie stosowanie kompresji pozabiegowej II' i niestosowanie kompresji I' (jak w ciepłych krajach typu Indie i Brazylia- gdzie wykonywanych jest bardzo wiele skleroterapii) jest dopuszczalne, wymaga jednak większej ilości zabiegów dla uzyskania tego samego efektu i ich częstszego ponawiania. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, specjalista angiolog