Poniżenie, brak woli do działania, bezsenność, lęki, po których staję się osłupiały. Czy to powód do wizyty u psychiatry?

Witam! Mam 18 lat i jestem płci męskiej. Mam dziewczynę, a jednocześnie przyjaciółkę, którą kocham, i dobrą rodzinę. Ale trapi mnie coś takiego. Jestem poniżany przez daną grupę ludzi, która wpływa na mnie negatywnie, odnośnie samooceny. Praktycznie nie uczęszczam do szkoły przez to i coraz bardziej się izoluję. Boję się spojrzeć ludziom w twarz, mam omamy (że każdy o mnie gada), mam wrażenie, że dotyczy to wszystkich, jakbym wokół był tylko ja, ten zły obiekt, który trzeba zgładzić. Dosłownie większość rzeczy, które robię, mnie stresuje (staję się osłupiały, jakby mój organizm nagle się zablokował), a wiem, że nie są złe. Interesuję się tworzeniem muzyki, a dosłownie chodzi o muzykę młodzieżową (hip-hop). Wychodzi mi ona dość dobrze, ale przez nią też zostałem poniżony tzw. diss'em (muzyka mająca na celu wyklinanie i zniechęcanie do danej osoby). Nie mam ochoty się z nikim bluzgać bez uzasadnionej przyczyny, jestem na tyle dojrzały, by nie robić tzw. dziecinady. Mam myśli samobójcze i jestem po jednej cichej próbie, która skończyła się wymiotowaniem środków nasennych. Czuję, że jest ze mną coraz gorzej i bardziej się staczam. Proszę o pomoc.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisuje Pan trudną sytuację. Zastanowiłbym się, dlaczego ta grupa ludzi próbuje Pana poniżyć, wyśmiać? Napisał Pan, iż ich działanie powoduje spadek Pana samooceny. Czy wydaje się Panu, iż ludzie często szydzą, oczerniają kogoś, dlatego iż czują, że jest od nich w czymś lepszy? Może to zazdrość nimi powoduje, a takie działanie sprawia, iż w swoich oczach zyskują na wartości?

Cóż... nie wiem, czy nazwać takie zachowanie głupotą, arogancją czy szczeniactwem.

Mniejsza jednak o te określenia. Proszę Pana - z tego, co Pan napisał, ma Pan wspaniałą dziewczynę i przyjaciółkę w jednej osobie. Może zdecyduje się Pan poprosić ją o pomoc?

Powinien się Pan niezwłocznie udać do lekarza psychiatry - myśli i próba samobójcza, lęk w kontaktach z innymi, uczucie bycia obserwowanym to bardzo niepokojące objawy, które jednak mogą ustąpić, jeśli zdecyduje się Pan na leczenie. Naprawdę istnieją skuteczne rozwiązania takich problemów, a Pan ma jeszcze dużo rzeczy do zrobienia na tym świecie, np. wiele muzyki do napisania, wiele miłych chwil z pana dziewczyną.

W razie nasilenia myśli samobójczych, prosiłbym niezwłocznie skontaktować się z lekarzem izby przyjęć najbliższego szpitala lub wzywać pogotowie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia