Poprawa po lekach

Mam 37 lat, jestem kobietą. Zdiagnozowano u mnie depresję poporodową (urodziłam 6 miesięcy temu). Leczono mnie bez skutku Seronilem i Wellbutrinem. Teraz biorę Paromerc (30 mg), od 4 tygodni, i do zeszłej soboty czułam olbrzymią poprawę. Wszystkie objawy depresji, w tym najgorszy - lęk - ustąpiły. W niedzielę poczułam się gorzej i tak dzień po dniu było gorzej i gorzej, aż wczoraj poczułam, że depresja wróciła. Moje pytanie jest następujące: czy tak się zdarza, że podczas leczenia objawy powracają i dlaczego? Oraz drugie - czy to znaczy, że lek był nietrafiony (lub dawka) i trzeba go (lub dawkę) zmienić? Dodam, że biorę również Zolafren (5 mg) i próbowałam w tym czasie zmniejszyć dawkę o połowę. BB

Witam serdecznie,

Bez bezpośredniego badania (rozmowy) i bez znajomości Pani obecnej sytuacji i wcześniejszej historii choroby nie da się odpowiedzieć na pytanie, co spowodowało pogorszenie. Można przypuszczać, iż nawrót objawów wiąże się ze zmniejszeniem dawki Zolafrenu (związek czasowy). Spotyka się sytuacje, że w czasie leczenie stan psychiczny ulega pogorszeniu (nawet przy wcześniejszej znacznej poprawie). Może być to związane z przebiegiem samej choroby lub np. występowaniem sytuacji stresowych. Nie znaczy to, że lek był źle dobrany, może natomiast wskazywać na potrzebę zmiany dawki lub zastosowanie innego leku. Rzadko jednak pogorszenie jest bardzo gwałtowne. Przestrzegam przed samodzielnym zmniejszaniem/zwiększaniem dawek leków. Proponuję wizytę u lekarza prowadzącego (który zna Panią i Pani historię choroby), w celu dobrania odpowiedniej dawki lub skorygowania strategii leczenia.

Pozdrawiam