Poprawne obliczenie wieku ciąży

Mam 32 lata, to moja pierwsza ciąża. Mieszkam w Anglii, gdzie nie istnieje opieka ginekologiczna w czasie ciąży, więc jestem zmuszona do korzystania z usług drogich lekarzy odpłatnie. Ostatnią miesiączkę miałam 21 sierpnia, dziś jest 5 października. Wczoraj byłam u lekarza ginekologa, który niezbyt mi pomógł i nie odpowiedział na moje pytania. Z moich wyliczeń to 6 tydzień i trzeci dzień. Na wczoraj - datę wizyty 6 tydzień 2 dzień. Na usg wyszło YS 0,27 i GS 0,57, które to wyniki komputer opisał jako 4 tydzień 3 dzień. Dodatkowo nie stwierdzono żadnych naczyń krwionośnych. Kazał przyjść za 2 tygodnie. Nic więcej nie powiedział. Bardzo się denerwuję. Czy USG opisuje wiek ciąży od momentu zapłodnienia czy od ostatniej miesiączki? Czy wymiary nie są zbyt małe i czy serduszko nie powinno już bić? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Lekarz podał Pani wiek ciąży licząc od dnia ostatniej miesiączki, jest więc ona młodsza, niż wskazuje faktyczna data miesiączki. Może to wynikać z opóźnienia owulacji w cyklu, co często prowadzi do ciąży, bo nie spodziewamy się zwykle dni płodnych w czasie, gdy oczekujemy już miesiączki. Mogło też dojść do zatrzymania rozwoju zarodka na wczesnym etapie i obraz USG wskazuje na młodszą ciążę. Moim zdaniem ciąża jest nieco starsza niż 4 tydzień i 3 dzień, pęcherzyk żółtkowy (yolk sac) jest zwykle widoczny w okolicach początku piątego tygodnia. Tak czy inaczej jest nieco za wcześnie by było widać zarodek i pracę serca. W czasie kolejnej wizyty lekarz będzie mógł ocenić, czy ciąża się prawidłowo rozwija, porównując obraz w badaniu USG z poprzednim badaniem. Pani może teraz wykonać test poziomu hormonu bHCG z krwi i powtórzyć go po dwóch-trzech dniach, jeśli ma Pani taką możliwość. Będzie to miało pewną wartość diagnostyczną w momencie kolejnego badania. Pozdrawiam serdecznie!