Poproszę o opis

Mężczyzna, wiek 63 lata. Poproszę o sprawdzenie rozmazu krwi, wszystkie parametry są w normie, oprócz EO - 0,04 10^3uL, norma 0,10-0,50, oraz EO% - 0,5%, norma 1,0-5,0. Czego ono dotyczy i czy może przynieść niepożądany skutek? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam!

Najczęściej za zakres normy ilości eozynofilów uważa się 50-400 w mikrolitrze. Wartość 0,04 x 103/uL (czyli 40 eozynofilów w 1 mikrolitrze krwi) nieznacznie tylko odbiega od wartości prawidłowych.

Stan taki nie musi oznaczać choroby - może wystąpić u zupełnie zdrowej osoby np. po wysiłku fizycznym. Jego przyczyną może być jednak także uraz, operacja, niektóre choroby zakaźne, przyjmowanie leków z grupy glikokortykosteroidów, zaburzenia hormonalne.
Dobrze by było, aby za jakiś czas wykonał pan ponownie morfologię krwi, najlepiej z rozmazem mikroskopowym (ręcznym).

Pozdrawiam.