Poronienie na bardzo wczesnym etapie ciąży

Witam! Od roku z mężem staramy się o dziecko. Teraz spóźniał mi się okres przeszło tydzień i zrobiłam test ciążowy. Wynik był chyba pozytywny - były dwie kreski, jedna bardzo jasna. Dziś rano po dwóch dniach powtórzyłam test i jest tylko jedna kreska. Do tego dostałam bardzo obfity i bolesny okres. Podbrzusze strasznie boli, szczególnie jak się poruszam. Nigdy wcześniej w czasie okresu nie miałam bólu brzucha. Czy to może być poronienie? I mam jeszcze pytanie, jakie badania powinnam przeprowadzić, żeby upewnić się, że mogę mieć dziecko? Mam 22 lata, w wieku 20 lat leczyłam ciężki trądzik przez 5 miesięcy. Brałam hormony Dianę, maść Duac i tabletki, ale nazwy nie pamiętam. Czy to mogło mieć wpływ na obecną sytuację?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Najprawdopodobniej doszło u Pani do poronienia na bardzo wczesnym etapie. Wskazuje na to kolejno pozytywny i negatywny wynik testu ciążowego oraz nietypowa, bolesna, obfita "miesiączka", która była właśnie owym poronieniem na wczesnym etapie. Trudno wyrokować o przyczynach takich wczesnych poronień. Ich diagnostyki nie prowadzi się po jednym razie. Najczęściej przyczyną są losowo powstające wady genetyczne lub rozwojowe dziecka. Oczywiście poronienie mogło być spowodowane działaniem substancji chemicznej, pochodzącej z leku czy jedzenia, ale trudno jest wykazać taką zależność. Nie jest natomiast prawdopodobne, by substancje zażywane dwa lata temu miały istotny wpływ na tą ciążę. Proszę się tym nie przejmować - jest to stosunkowo częste doświadczenie, o którym się wiele nie mówi. Często kobiety nawet nie są świadome, że poroniły - gdyby nie zrobiła Pani tego pierwszego testu, to też nie dowiedziałaby się nigdy o poronieniu. Proszę się też udać bez zbędnej zwłoki na wizytę do gabinetu ginekologicznego - lekarz zbada Panią, wykluczy ewentualną ciążę pozamaciczną, najpewniej potwierdzi, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i pozwoli zapewne na powtórne staranie się o dziecku. Doda to Pani pewności siebie i pozwoli uwierzyć, że wkrótce będzie Pani mamą. Pozdrawiam serdecznie!