Poronienie po zabiegu mezoterapii igłowej z witaminą C

Mam pytanie dotyczące przyczyn poronienia. W marcu 2012 poroniłam pierwszą ciążę (zaczynał się 3 miesiąc). Diagnoza - brak akcji serca płodu. Nie znaleziono konkretnej przyczyny w związku z tym mam pytanie czy zabieg mezoterapii igłowej z witaminą C zrobiony prawdopodobnie tuż przed lub po poczęciu mógł się do tego przyczynić? Zaczynam obwiniać siebie, zrobiłam już wszystkie badania i nic innego nie mogło spowodować poronienia. Wiem, że tak się czasami zdarza ale bardzo proszę o odpowiedź bo nigdzie ani w książkach, ani w internecie nie piszą o tym. Wiem, że ten zabieg nie jest polecany kobietom w ciąży, ale jeśli się nie wiedziało tego i poddało temu zabiegowi to czy jest on aż tak szkodliwy, że mógł doprowadzić do poronienia? A jeśli tak to czemu to się nie stało na samym początku ciąży? Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Tego typu zabiegów nie poleca się ciężarnym, bo nikt nie wykona odpowiednich badań, by sprawdzić, czy są one dla nich szkodliwe czy nie. Jednak zdecydowanie najczęstszą przyczyną poronienia w pierwszym trymestrze (również ciąży obumarłej) są wady genetyczne zarodka, powstające przypadkowo, mimo że oboje rodzice są zazwyczaj w pełni zdrowi. Można powiedzieć, że w ten sposób natura sama eliminuje chore jednostki. Poronieniu ulega nawet 15-20% rozpoznanych ciąż. Po jednym poronieniu ma Pani ok. 85% szans, że kolejna ciąża skończy się powodzeniem. Dopiero jeśli u danej pary występują trzy lub więcej poronień (tzw. poronienia nawykowe), konieczna jest pogłębiona diagnostyka, gdyż istnieje duże ryzyko, że mamy do czynienia z ukrytą wadą genetyczną któregoś z rodziców lub chorobą matki. Pozdrawiam serdecznie!