Posiadanie chromosomu XYY a trudności w nauce

Dzień dobry. Piszę z prośbą o ujawnienie możliwych, pewnych naukowo konsekwencji wynikających z posiadania chromosomu Y(XYY). Niestety jestem szczęśliwym posiadaczem tego syndromu. Przez całe życie czułem się inny i teraz już wiem dlaczego. Kończę studia a i tak czuję się głupi. Bujam w obłokach, na siłę staram się słuchać osób, które do mnie mówią. Wiem że mam bardziej rozwiniętą prawą półkulę a moja lewa półkula zalana jest testosteronem. Proszę o fachowe wyjaśnienie tego zjawiska i wskazówki.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zespół XYY nazywany inaczej zespołem Jacobs'a w rzeczywistości może powodować nieznaczne upośledzenie umysłowe. Ważne jest iż może ale nie musi. Kończy Pan studia więc deficyty muszą być w Pana przypadku minimalne. Zespól ten powstaje , nie jako wada genetyczna dziedziczona po rodzicach a jako przypadkowe zjawisko w momencie tworzenia się męskiej gamety. Często pojawiają się doniesienia o nadmiernej pobudliwości i agresji, która może okazywać się niebezpieczna dla danego osobnika i jego otoczenia. W Pana przypadku jednak sytuacja jest inna. Trudno mówić tu o leczeniu. Jeżeli chodzi o wskazówki to okresowe bujanie w obłokach i chęć akceptacji u innych to pragnienie większości ludzi więc nie należy tego traktować jako objaw choroby.

Dzień Dobry Panu,

Spodobało mi się, jak Pan napisał, że Jest Pan "szczęśliwym posiadaczem tego syndromu", co wskazuje na Pana dystans do samego siebie i podejście do tego deficytu chromosomalnego.

Będąc tego świadomym, może Pan sięgać po skuteczne i pomocne rozwiązania.

Życzę Panu tego, czego najbardziej potrzeba,
irena.mielnik.madej@gmail.com