Posiłki spożywane w ciągu dnia - czy dobrze robię? Pomocy!

Nazywam się Karol, mam 16 lat, mam 59-60 kilo wagi i 170 cm wzrostu... Do rzeczy, od 2 miesiecy odstawiłem kolacje, dzięki temu starciłem 8 kilo w 2 miesiące. Jem bardzo dużo na śniadanie, na obiad już mniej. Śniadanie składa się z 4 do 5 kanapek z serem bądz szynką, używam do kanapek bardzo mało masła. Robię często manne bądź budyń zamiast kanapek... Obiad składa się z 4 góra 5 ziemniaków i do tego jakieś mięso 100 do 150 g) z sosu. Gotowane najczęściej drób + sałatka. A między posiłkami jem dużo owoców i piję wodę niegazowaną, dodam, że najpóźniejszy posiłek jak jest w moim trybie życia o 17. Potem tylko herbatka bądź jakiś sok. Śniadanie o 6 albo 5 rano. Obiad o 13-14, a jak będę chodzić do szkoły, to o 16-15. Jak będę chodził do szkoły to tak śniadanie 5-6 rano, drugie śniadnie w szkole. Kanapka bądź sucha bułka z pitnym jogurtem truskawkowym. Nie jem czekolad, kiedyś bardzo lubiłem, ale teraz już nie mam na nie ochoty, nie jem tłusto, nie przejadam się... Moja aktywność fizyczna to od 0,5 h do 2 h jazdy na rowerze średnio mi wychodzi w tygodniu 1 h na rowerze dziennie, wieczorkiem około 90 brzuszków, a czasem i wiecej... mieszkam na wsi więc pracy też się troszkę znajdzie... Moja waga waha się od 59 do 60 kilo... Tylko boję się jednego, zbliża się szkoła, będzie mniej czasu na ćwiczenia, jak wspomniałem wcześniej schudłem 8 kilo w dwa miesiące. Boję się, że w roku szkolnym przywrócę się do tej wagi 67 kilo. Nie wiem, co mam robić. Proszę o ułożenie menu tak że w ciągu dnia moja aktywność fizyczna to 90 brzuszków wieczorem i przejechać od 0,5 h do 1 h na rowerze nawet zimą, bo mam rower stacjonarkę. Do przystanku mam 2,5 kilometra i od szkoy do przystanku 2 razem daje 9 kilometrów spacerku w każdy dzień od poniedziałku do piątku... Starciłem 8 kilo i moim celem jest utrzymanie wagi. Proszę o pomoc. Na nic nie choruję, jedyne to wiem tylko tyle. Moja mama ma nadwagę, chociaż od strony mamy są wszyscy szczupli. Od strony mamy mój dziadek szczupły i od strony taty dziadek już nie był szczupły. Tata też ma nadawagę 10 kilo... Rodzina od strony mamy szczupła, a od strony taty już nie. Głównym moim celem jest utrzymanie wagi wahającej się od 59 do 60 kilo... Na 170 wzrostu. Wiem, że idealna waga do mojego wzrostu to 65 kilo, ale tego nie chcę. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
16 LAT ponad rok temu

Witam

W Twoim jadłospisie są następujące błędy:
- do śniadania dobrze, gdybyś dodał porcję warzyw i jakiś nabiał (poza kanapkami, nie jako wymiennik)
- pieczywo powinno być pełnoziarniste
- przerwy między posiłkami powinny wynosić ok. 3 godzin.

Myślę, że przy takim trybie życia, jaki opisałeś, utrzymasz masę ciała, tylko nie rezygnuj ze spacerów, jazdy na rowerze i zajęć WF.
Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.
Zastosowanie mogą mieć:
•    wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu "light'', które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło, gotowanie na parze, tradycyjne gotowanie jest lepsze od smażenia)
•    spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarnistych kasz, razowego makaronu, pieczywa ciemnego - wydłużają uczucie sytości)
•    włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
•    ograniczenie dodawanego cukru
•    ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
•    zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
•    włączenie do jadłospisu ryb.

Pamiętaj, że Twój organizm ciągle się rozwija.

Pozdrawiam