Postępowanie po ugryzieniu przez kleszcza

Czy po złapaniu kleszcza muszę od razu iść na kurację antybiotykową, czy wystarczy, że szybko się go pozbędę i nie ma zagrożenia boreliozą?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Ukłucie przez kleszcza nie oznacza zakażenia boreliozą.
Należy się obserwować przez najbliższe tygodnie czy nie powstaje rumień wędrujący - może się on pojawić w miejscu ugryzienia przez kleszcza, ale także w każdym innym miejscu ciała.
W takiej sytuacji należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza i rozpocząć profilaktyczną antybiotykoterapię.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Po urgyzieniu przez kleszcza nalezy bacznie obserwować miejsce wkłucia a także całe ciało w poszukiwaniu ewentualnego rumienia . Jest to oznaka choroby. Okres poszukiwań i wyczekiwania to 30 dni.