Postępowanie po wypadnięciu plomby

Witam, mam pytanie, jakie są konsekwencje wypadnięcia plomby, tzn co może się stać, jeśli ktoś nie naprawi. I drugie pytanie, jaki maksymalnie termin może upłynąć od wypadnięcia do założenia nowej plomby, żeby z zębem było wszystko w porządku? Pytam z ciekawości bo spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat.

Dzień dobry, jeżeli, po wypadnięciu plomby, nie zabezpieczy się ubytku szczelnym wypełnieniem, możemy się spodziewać bólu, dalszego, szybszego rozwoju próchnicy, a także istnieje większe ryzyko złamania resztek zęba. Ząb powinno się wyleczyć jak najszybciej. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Wypełnienie chroni ubytek przed dostaniem się do wewnątrz resztek bakterii i pokarmów, czyli potencjalną infekcją. Ząb bez plomby, szczególnie gdy plomba jest znaczna, jest też bardziej podatny na urazy i kruszenie. Nie ma konkretnego bezpiecznego okresu czasu, najlepiej jak najszybciej założyć nowe wypełnienie i nie narażać się na potencjalne konsekwencje.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry