Postępowanie w hipercholesterolemii

Witam, mam 63 lata, wzrost 158 waga. Moje wyniki: glukoza 95 mg; Cholesterol całkowity 280; Triglicerydy 80 mg; cholesterol 140 mg; ldl cholesterol 124 mg. Odżywiam się dietetycznie, dbam o kondycje. Od 21 roku choruję na łuszczycę, cierpię także na częstoskurcz napadowy, ciśnienie mam w normie. Od 10 lat wynik cholesterolu całkowitego jest zawsze powyżej normy. Wykonałam badania USG nerek i wątroby nie stwierdzono nieprawidłowości. Nie biorę leków na zmniejszenie cholesterolu. Proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Postępowanie w hipercholesterolemii zależne jest od potencjalnego ryzyka wystąpienia epizodu sercowo-naczyniowego. Oceny tej dokonuje się na podstawie tzw. karty SCORE, która ocenia wyżej wspomniane ryzyko w procentach w ciągu kolejnych 10 lat. W ocenie uwzględnia się 5 czynników: płeć, wiek, palenie papierosów, ciśnienie skurczowe, całkowity poziom cholesterolu. W przypadku, gdy ryzyko jest większe niż 5% i poziom cholesterolu całkowitego jest wyższy niż 190mg/l, a modyfikacja diety po trzech miesiącach nie daje rezultatu zaleca się włączenie leczenia farmakologicznego. Nie podała Pani dokładnych danych na swój temat, ale istnieje prawdopodobieństwo, że jest Pani na granicy ryzyka (głównie ze względu na wiek). Proszę skonsultować się z lekarzem i rozważyć ewentualność włączenia leku. Pozdrawiam serdecznie!