Poszerzona przestrzeń podtwardówkowa w wyniku USG przezciemiączkowym

Syn urodził się w 35 tc(1770 g i46cm) dostał 10 pkt w skali Abg, na oiom spędził dobę.gdy miał 4mce na usg przezciemiączko wyszła poszerzona przestrzeń podtwardówkowa do 7,1, przestrzeń międzypółkulowa do 6,6 mm komory boczne prawa szersza od lewej 8,2-6,7. komory III i Iv nieposzerzone. w 7 mcu usg dało wynik: poszerzona przestrzeń podtwar: do 7,4 międzypółkulowa do 4,1. Komory boczne prawa 10,2 lewa 9mm. czym skutkuje utrzymujące się poszerzenie i czy jest to poważny problem?

Syn jest wcześniakiem prawdopodobnie z hipotrofia.U tych dzieci zdarzają sie wylewy IVH rożnego stopnia. W przebiegu ich ewolucji dochodzi do poszerzenia światła komór bocznych mózgu.Byc może tutaj jest taka sytuacja.Tylko przy znacznym poszerzeniu-szkoda ze nie podano tutaj indexu komorowego-są podstawy do niepokoju.A zdarza sie to b.rzadko.
Proszę zachować spokój i po miesiącu wykonać bad.kontrolne.
Pozdrawiam cieplo

mogą ( ale nie musza ) wystąpić problemy z napięciem mięśni , asymetrią ułożenia, wzmożone napięcie mięśni nóżek itp. to utrudnia osiąganie kolejnych etapów rozwoju , czasem napięcie mięśni samo ustę puje a czasem pozostaje asymetria , chodzenie na palcach, skolioza. Warto nie czekać na pojawienie się jakiś zaburzeń rozwoju tylko ćwiczyć dziecko wg. zaleceń terapią Bobath.