Potliwość i czerwone plamy na czole u 6-miesięcznego dziecka

Witam. nasza córeczka ma juz 6msc. ale od urodzenia bardzo sie poci, najczesciej przy piciu mleka z butelki, czesto tez wyskakuja jej na czółki ok 2 plamek czerwonych , które po kilkunastu minutach same znikają.Czy sa to powody do niepokoju?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nadmierne pocenie może być spowodowane tak banalnym powodem jak przegrzewanie dziecka. Może świadczyć również o niedostatecznej podaży witaminy D i być pierwszym objawem krzywicy . (obecnie bardzo rzadko). Pojawia się również w przypadku wad i niewydolności serca. Myślę że warto porozmawiać o Pani obserwacjach z opiekującym się dzieckiem pediatrą.
Polecam również artykuł:
http://parenting.pl/portal/niemowle-sie-poci#

Potliwość to cecha zmienna osobniczo. Każdy z nas wydziela pot z mniejszą lub większą intensywnością w zależności o temperatury i wilgotności powietrza, aktywności fizycznej i sposobu ubierania się. Dotyczy to także niemowląt, których system termoregulacji nie funkcjonuje jeszcze doskonale .
Musicie Państwo uświadomić sobie, że ssanie dla 6 miesięcznego dziecka to całkiem spory wysiłek, który może wiązać się ze wzmożoną potliwością. Jeśli dodatkowo temperatura otoczenia jest zbyt wysoka lub dziecko nazbyt ubrane, to wydzielanie potu będzie proporcjonalnie większe.
Plamki, o których Państwo piszecie mogą być również związane z wysiłkiem w trakcie ssania i przekrwieniem skóry okolicy twarzy i czoła i dlatego po posiłku ustępują samoistnie.